Novinky
24.05.2020
Jak otevřít restauraci po coronaviru?
  Jeden z našich obchodních partnerů vydal praktického průvodce pro znovuotevření restauračních (i jiných stravovacích) zařízení. Možná se bude něk... číst celé
03.02.2019
AKCE: VARNÝ KOTEL 100 L - OBNOVENÁ PŘÍLEŽITOST
Nejnovější model výkonného elektrického varného kotle FAGOR KORE M-E910BM (nejen) pro návštěvníky z Facebooku za mimořádnou cenu do 31.7.2019. Užitný ... číst celé
24.01.2018
Nově na Instagramu!
Sledujte nás na Instragramu a buďte první kdo uvidí novinky a akční nabídky!   https://www.instagram.com/promostrading/ číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

 

Péče o litinové pekáče a pánve

litinovy_pekac.jpgPřed prvním použitím litinového nádobí panev_grilovaci.jpgnaněj nalijte olej a rozehřejte na teplotu 200 °C. Po každém použití, nejlépe ještě teplé umyjte bez čistících prostředků. Vytřete do sucha a trochu nahřejte. Potřete vnitřní stranu rostlinným tukem. Nedoporučuje se připravovat pokrmy s velkou kyselostí. Nikdy nenechávejte pokrmy v pekáči. Koroze je přirozenou reakcí železa na vlhkost a nelze na ni uplatňovat záruku.

Péče o ocelové pánve
ocelova_panev.jpg

Před prvním použitím ocelové pánve nalijte na pánev 200 ml vody se slupkami od brambor a povařte je aspoň 15 min. Poté pánev opláchněte ve vodě. Nalijte na pánev tenkou vrstvu oleje a vypalujte pár minut. Poté vytřete papírovým ubrouskem. Před každým použitím dobře rozehřejte pánev a po skončení nikdy nenechávejte pokrmy na pánvi. Po každém použití umyjte v teplé vodě, používejte čistící prostředky, vypláchněte a ihned vytřete do sucha. Vnitřní stranu pánve natřete rostlinným tukem. Neumývejte v myčkách na nádobí. Koroze je přirozenou reakcí železa na vlhkost a nelze na ni uplatňovat záruku.

Péče o teflonové pánve
panev_teflonova.jpg

Teflonové pánve nahřívejte pouze tehdy, máte-li na ní potraviny. K míchání používejte teflonové náčiní, nepoškodíte tím teflonovou vrstvu. Před umytím počkejte až pánev vychladne. Možno mýt v myčkách na nádobí.

Myčka nádobí nemyje podle vašich představ?

Na kvalitu mytí nádobí v profesionální myčce nádobí má vliv řada faktorů:

1/ Kvalita, parametry a technický stav mycího stroje

a)    Nevhodná (špatně navržená) nebo nekvalitní myčka nádobí. Poraďte se odborníkem, který rozumí mycím strojům, ale mi celé problematice mytí nádobí, a který zná hygienické předpisy

b)    Špatný technický stav myčky nádobí (nutná servisní kontrola a oprava - pozvěte odborníka)

c)    Zanedbaná denní údržba a čištění mycího stroje (pravidlené provádění čištění a dalších předepsaných úkonů dle návodu k používání stroje. Můžete pozvat odborníka, který váš personál odborně zasvětí do všech detailů obsluhy profesionálního mycího stroje a mytí nádobí)

d)    Špatně nastavená (seřízená) myčka. Někdy stačí správně nastavit teploty, tlaky, časy, dávkování a výsledky mytí se zlepší. Nejste-li si jistí v čem je problém, volejte náš servis (tel.: 596411301, další čísla v kontaktech), nebo pište!

2/ Voda

a)    Nízký nebo vysoký tlak vody (zkontrolovat a zajistit předepsaný tlak) se projeví zejména u levnějších myček bez oplachového čerpadla

b)    Příliš tvrdá voda (doporučujeme změřit tvrdost vody a použít úpravnu vody - filtr a změkčovač)

c)    Nesprávná teplota vody, přilíš nízká (myčka nestačí nahřívat), nebo příliš vysoká teplota mycí lázně. Pozvěte odborníka, aby zjistit, zda a proč tomu tak je, případně provedl opravu stroje

3/ Chemie a dávkovací zařízení

a)    Nekvalitní nebo nevhodně zvolené mycí a oplachové prostředky (nejjednodušší řešení: vyzkoušejte jiné). Poraďte se s nezávislým odborníkem

b)    Nesprávně nastaveno dávkování prostředků (zavolat chemika - dodavatele chemie, nebo servisního technika). Mycích a oplachových prostředků nesmí být v mycí lázni málo ani moc.

c)    Dávkovací zařízení je nefunkční nebo funguje špatně, zanedbaná jeho údržba (zavolat servisního technika).

4/ Mycí koše

a)    Špatně navržené koše do myčky nádobí - špatný sklon talířů v koších

b)    Špatně vybrané mycí koše – příliš husté mřížování dna košů

c)     Špatně zvolené koše (koše určené pro jiný účel).

5/ Obsluha a nádobí

a)    Špatně ukládané nádobí do košů (uložit nádobí předepsaným způsobem)

b)    Příliš znečištěné nádobí (zbytky jídel z nádobí před vložením do myčky odstranit a nádobí osprchovat tlakovou vodou)

c)     Zaschlé zbytky potravin na nádobí (nádobí je potřeba namočit do namáčecího roztoku)

d)     Krátký mycí cyklus, zvolte delší cyklus

e)     Nesprávné postupy a počínání při mytí. I při strojním mytí nádobí se lze dopouštět drobných chyb, ketré mají vliv na kvalitu mytí.

Některé problémy vyžadují specifické postupy: zaschlé kapky na skle, škrobové povlaky na talířích, teplé sklo na studené nápoje..., některé materiály vyžadují speciální mycí a oplachové prostředky nebo upravený mycí postup. Pro kvalitní a hygienický výsedek je potřeba oddělit mytí skla, mytí stolního porcelánu a mytí provozního nádobí!

Potřebujete navrhnout uspořádání mycího úseku, navrhnout nejvhodnější myčku, nebo vyřešit problémy s mytím nádobí? Zavolejte! Společně to vymyslíme účelně a ekonomicky, budete spokojeni. Kontaktujte nás. Strojnímu mytí rozumíme – rádi vám pomůžeme.

Náš trh překypuje nabídkou nejrůznějších myček a jejich prodejci je všechny vychvalují. Každy tu svou. Vybíráte-li do své provozovny myčku nádobí, mějte na paměti základní pravidlo, že buďto budete mít myčku velmi úspornou nebo výkonnou a kvalitní. U té první budete bojovat s kvalitou mytí a oplachu, ta druhá vám většinou vyšší náklady nezpůsobí. A ušetříte své nervy a čas. Technika jde sice dopředu, ale kvalitní mytí (nejen) nádobí zatím stále vyžaduje vodu a energii. To je naše zkušenost získaná osmnácti léty praxe.

Potřebujete-li více informací o myčkách nádobí, najdete je třeba zde. Případně pište nebo volejte (603 491169).

+++++


Hrubá přípravna zeleniny

Nechce-li se majitel gastronomického podniku připravit o možnou část své marže, záleží-li mu na kvalitě jeho kuchyně a chce-li předejít problémům se státním hygienickým dohledem, neobejde se bez hrubé přípravny zeleniny. Bez ní nemá žádnou nebo jen omezenou a komplikovanou možnost zpracovávat ve své kuchyni jakoukoliv surovou (čerstvou) předem neopracovanou zeleninu a musí draze nakupovat zeleninu očištěnou.

Mimo hrubou přípravnu zeleniny by se neměly provádět tyto práce: mytí, loupání a škrabání veškeré zeleniny včetně brambor. Jedná se o poměrně jednoduché úkony, při kterých se však zelenina zbaví veškerých nečistot a balastu, který nemá v kuchyni využití, a který by mohl kontaminovat nečistotou připravované pokrmy.

Pro zřízení hrubé přípravny zeleniny je nejlépe je zvolit samostatnou místnost, ale tam, kde je nedostatek prostoru (u velmi malých provozoven) vystačí nika nebo místo mimo prostor kuchyně, ve kterých se pracuje s potravinami. Vhodná je někdy například i přístupová komunikace ke kuchyni, nebo vyhrazený prostor ve skladu zeleniny.

Základním vybavením hrubé přípravny zeleniny je dostatečně velký dřez. Slouží k mytí a dočišťování. Praktickým a užitečným doplňkem dřezu je v některých případech drtič organického odpadu, který se montuje místo sifonu a plní mimo jiné i jeho funkci. Dalším vhodným a užitečným vybavením jsou pracovní stůl (může být speciálně konstruovaný pro práci se zeleninou), škrabka brambor a kořenové zeleniny, myčka a odstředivka zeleniny… Dřez je vhodné vybavit tlakovou sprchou s napouštěcím ramínkem. Vybavení hrubé přípravny zeleniny by mělo odpovídat velikosti a charakteru provozovny.

V hrubých přípravnách se pracuje s poměrně velkým množstvím vody, podlaha musí být tudíž dobře odvodněná a zejména škrabku je potřeba umístit chytře tak, aby se zabránilo roztékání vody a škrobové pěny (tvoří se při práci se škrabkou brambor velmi intenzivně) po podlaze.  Vzhledem k poměrně vysoké vlhkosti doporučujeme volit veškeré vybavení v nerezovém provedení.

+++++

Fritování - kdy vyměnti fritovací olej.

Při používání fritéz v provozovně pečlivě sledujte vzhled, konzistenci a projevy fritovacího tuku. Vyměňte ho, když ztmavne a získá tmavě hnědou barvu nebo zhoustne, když jsou na dně, případně i na stěnách fritézy tmavé zbytky, když začne pěnit nebo se z něj kouří, když začne být více cítit nebo změní chuť. Zhoršenou kvalitu tuku poznáme na kvalitě a chuti fritovaných výrobků.

U fritéz s vypouštěcím ventilem odpouštějte kal ze dna vždy, když se nahromadí.Fitrujte olej denně. Olej z velkých velkokuchyňských fritéz je možno přečerpávat speciálními elektrickými pumpami se zabudovanými filtry.

Chcete-li, aby vám kvalita oleje vydržela co nejdéle, zde je několik zásad:

a) uchovávejte tuk na suchém, temném a chladném (do 20°C) místě; b) zahřívejte olej na fritování po stupíncích s časovými prodlevami (do 100°C, do 140°C, do 175°C); c) olej denně filtrujte, nejlépe při teplotě okolo 100°C; d) nefritujte vlhké nebo slané výrobky, e) obalované výrobky fritujte v jiné fritéze, než ve které děláte hranolky; f) nezahřívejte fritézu častěji, než je nutné, g) máte-li krátkou přestávku mezi fritováním, fritézu nevypínejte, nýbrž jen ztlumte na 150°C; h) přikryjte olej na fritování, když ho nepoužíváte...

Pokud chcete kvalituojeje změřit a přesně vědět, kdy už olej není k použití, použijte náš tester fritovacího oleje TESTO 270:Prodej značkových spotřebičů retigoProdej značkových spotřebičů fagorProdej značkových spotřebičů cupponeProdej značkových spotřebičů ascoblocProdej značkových spotřebičů lumoProdej značkových spotřebičů albaProdej značkových spotřebičů abner

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.